• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/truvakale?ref=tn_tnmn
Günlük Muz Fiyatları
............KALİTE.................
Kalitenin Yeni Adresi
............BİZİM..........
Bizi Arayın
........İŞİMİZ.......
SPONSOR

toplist Site Ekle - URL Ekle - Firma Ekle - Dizin Ekle - Toplist Ekle iyi100 Toplist Siteniz - Siteni EkleSite Ekle muzcular sitesi
Facebook'tan Bize Ulaşın
Videolar
Site Haritası
Üyelik Girişi

Hakkımızda

Mersin'in Erdemli İlçesine Bağlı Limonlu Beldesinde, "Lemas Dikenlisi" Adıyla Bilinen Dünyaca Ünlü Limonun Yerini Alternatif Ürünler Almaya Başladı. Limon Ağaçlarını Kesen Çiftçilerin Yeni Gözdesi Muz Oldu.

Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Limonlu beldesinde, "Lemas dikenlisi" adıyla bilinen dünyaca ünlü limonun yerini alternatif ürünler almaya başladı. Limon ağaçlarını kesen çiftçilerin yeni gözdesi muz oldu.

Son birkaç yıla kadar çiftçinin gözbebeği olan limonun para etmemesiyle zor durumda kalan üreticiler, alternatif ürünlere yöneliyorlar. 1. derece verimli tarım arazileri muz üretimiyle değerlendirilmeye çalışılırken, 2. ve 3. derece kıraç tarım arazileri ise zeytincilikle değerlendiriliyor.

"Lemas dikenlisi" adıyla bilinen dünyaca ünlü limonu üreten çiftçiler, 25-30 yaşlarındaki limon ağaçlarını keserek, seracılığa verilen desteklerden de faydalanıp, muz üretimine geçerken, alternatif ürünlerle yüzlerin yeniden güleceğine inanıyor.

İlçe Tarım Müdürü Berdan Tun, Limonlu beldesinde toprak yapısının organik maddeler bakımından oldukça zengin olduğunu belirterek, "Limonlu Deltası, Kayacı Vadisi'nden gelen Limonlu Çayı'nın getirdiği verimli topraklarla oluşmuştur. Limonlu, tüm bu sebeplerle gerek iklimi gerekse toprak yapısı bakımından muz üretimi için ideal bir yapıya sahip" dedi.

"Limonlu ve Kumkuyu beldelerinin yanı sıra Ayaş beldesinde açıkta muz yetiştiriciliği yapılıyor" diyen Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek, "Ayaş bölgesinin iklim yapısı açıkta muz yetiştiriciliği bakımından diğer beldelere göre daha cazip durumda. Aynı şekilde Erdemli merkezde de muz yetiştiriciliği önemli bir gelir kaynağıdır" diye konuştu.

Erdemli Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Himmet Ali Önder de, ürün planlaması olmaması nedeniyle ihtiyaç fazlası narenciye dikimi yapıldığına dikkat çekerek, "Narenciye dikiminde son noktaya gelen çiftçi, umduğunu bir türlü bulamadı. Bu nedenle çiftçilerimiz aldıkları teşviklerle modern seracılığa ve pazar bulmakta sıkıntı çekmedikleri muz ve sebzeciliğe yönelmeye başladı. Bu durum, çiftçinin bilinçlendiğinin de göstergesidir" şeklinde konuştu.

Limon ağaçlarını keserek muz üretimine geçen çiftçi İlhan Şıhman ise, "Limon ağaçlarını pazar bulamadığımız için kestik. 1 dönümlük limon bahçesinden 4-5 ton ürün alabiliyordum. Muz üretimine geçtiğimde ürün miktarı dönümde 7-8 tona çıktı. Üstelik pazar bulma sıkıntısı ortadan kalktı" dedi

Türkiye Türklerindir
Son Dakika
Lemasmuz Canlı Destek

web servis
sektör
Saat
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.30749.3447
Euro10.823210.8666